Reformer Pilates Nedir, Ne İçin Yapılır?

Reformer pilates, mat pilatesten farklı olarak reformer adı verilen aletle yapılan pilatestir. Aletli pilates Alman doktor Joseph Pilates tarafından bir çeşit terapi yöntemi olarak geliştirilmiştir. Reformer pilates; dirençli yaylar kullanılarak tasarlanan özel bir cihaz üzerine yatarak, oturarak, diz üstünde ya da ayakta durarak 500’den fazla egzersizin yapılabildiği çok geniş ve kapsamlı bir metottur. Günümüzde sağlıklı bir omurga, güçlendirilmiş kaslar ve daha sıkı bir bedene ulaşmak için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ülkemizde aletli pilates olarak da bilinen reformer pilates, yaklaşık yüz yıllık bir spor disiplinidir.

Reformer pilates özellikle ideal kilosuna ulaşmış kişilerin esnekliğini arttırmak, kaslarını güçlendirmek, eklemlerin hareket kısıtlılığını azaltmak için kullanılır. Duruş ve sekil bozukluğunun ortadan kaldırılması için de kullanılan oldukça güvenilir bir spordur. Özel bir eğitmen eşliğinde yapılan reformer pilatesin; kasları kuvvetlendirmek, zihinsel rahatlama sağlamak, kilo vermek, vücut esnekliğini arttırmak, dengeli bir beden oluşturmak gibi yararları vardır.

Haftada iki gün sekiz seans şeklinde yapılmasını önermdiğimiz reformer pilatesis ile üyelerimiz sekiz saatin sonunda kendilerini iyi hisseder bir şekilde çalışmalarına devam ediyorlar. Zihinsel bir rahatlama da sağlayan reformer pilates, uzun vadede oldukça etkileyici bir yöntemdir.