SPOR ÖNCESİ KAHVE TÜKETMEK YAĞ YAKIMINI DESTEKLİYOR

Kafein, sosyal olarak en çok kabul gören ve sıklıkla kahve olarak tüketilen bir numaralı ilaçtır. Kafein sporcular tarafından ergojenik amaç ile kullanılmaktadır. Diğer bir deyişle kafein, egzersiz yapan kişilerin enerjik olmalarını sağlayarak, daha fazla egzersiz yapmaya yönlendirir.

Kafein Nedir?

Kafein; doğal olarak bazı tohumlar ve bitkilerde en yaygın olarak da kahve ve kakao çekirdeklerinde bulunur. Çoğu insan spor öncesi enerji için, enerji içecekleri, jeller ve kafein tüketimini arttır. Kafeinin başlıca besinsel kaynakları; kahve, çay, kakao ve ürünleri ile kolalı içeceklerdir.

Etkisi Nedir?

Kafein hem dayanıklık hem de kuvvet egzersizlerinde performansı olumlu etkiler. Beynin özellikle odaklanma, dikkat ve yorgunluk algısı ile ilgili bölümlerinde dopamin düzeyini artırır.

Ne Kadar Tüketilmesi Sağlıklıdır?

  • Sağlıklı yetişkin bir birey için günde 300-400 mg kafein tüketmek güvenlidir.
  • Gebe bireyler için 300 mg/gün ile sınırlandırılmıştır.
  • Önerilen miktarda kafein tüketimin olumlu etkileri vardır. Orta düzey kahve tüketimi olan bireylerde sağlık açısından bazı hastalıklarda risk faktörlerinin azaldığı, metabolizmanın hızlandığı, mutluluk hormonun arttığı bilinmektedir.
  • Kafein dozunun 9mg/kg üzerinde olması durumunda; uykusuzluk, sık idrara çıkma, gastrointestinal sorunlarda artış ile ilişkilendirildiği bilinmektedir.

Not:

  • Kafeini egzersizden 1 saat önce tüketmek egzersiz sırasında dayanıklılığı arttırır. (3 mg/kg)
  • Egzersizden önce alınan yaklaşık 3 mg/kg kafeinin yağ yakma oranını önemli ölçüde artırdığı gösterilmiş. Spordan 30 dakika önce kafein alımı egzersiz sırasında maksimum yağ oksidasyonuyla ilişkili bulunmuş.
  • Siz de yağ yakımını artırmak istiyorsanız spordan 30-60 dakika öncesinde bir fincan filtre kahve içmeyi deneyebilirsiniz.  Kafein tüketimi konusunda bireysel hassasiyetleri göz önünde bulundurarak günlük 300 mg kafein sınırını aşmamaya özen gösterilmesi gerektiğini de unutmayalım.