Kardiyo nedir? Faydaları nelerdir?

Kardiyo sözcüğü, Yunanca’da kalp anlamına gelmektedir. Aynı zamanda  bu sözcük, kalp ve kan damarları ile beraber vücudun dolaşım sistemini ifade eden “kardiyovasküler “ kelimesinin kısaltılmış halidir.

Kalp atışlarını hızlandırarak sağlıklı bir dolaşım sistemi oluşturmak amacıyla yapılan antrenmanlara kardiyo denir.Kardiyo egzersizleri tek tipte değil birçok tipte olabilir. Koşu , hızlı adımlarla yürüme, yüzme ve tenis gibi spor faaliyetleri kardiyoya örneklerdir.

Kardiyo antrenmanı örneğin 30 saniye yüksek tempolu koşu ve ardından  60 saniye hafif tempolu koşu devamında ise tekrar depar şeklinde toplamda 20-25 dakika yapılabilir. Yapılan yoğun antrenmanlar sonrası kaslar ve hücreler yıkıma uğrar. Tekrar toparlayabilme için ise en az 48 saat gerekir. Bu sebeple haftada 2-3 kez yapılan kardiyo egzersizi yeterli bulunmaktadır.

Kardiyo egzersizleri ile birlikte nefes alış verişi de artmaktadır. Bu sayede kişide kalp atışı hızlandığı gibi yağ yakımını da hızlandırır , damar tıkanıklıklarını engeller, menapoz dönemine olumlu yönde etki eder, kas kütlesini arttırır, kilo vermeye yardımcı olur.