Hamilelikte Egzersizin Faydaları

Günümüzde kadınların çeşitli egzersiz programlarına olan ilgisi bu aktivitelerin hamilelikte de sürdürülmesine sebep olmuştur. Hamilelik süresince yapılan kontrollü egzersizin hem fiziksel hem de ruhsal olarak birçok yararı bulunmaktadır. Fiziksel olarak aktif olan kadınların daha kolay doğum yaptığı birçok araştırma tarafından onaylanmıştır. Düşük şiddette yapılan egzersiz, hamilelik boyunca fazla kilo alımını önlemek, kardiyovasküler uygunluğu korumak ve geliştirmek, kronik hastalıklardan korunmak için önerilmektedir.

Hamilelikte yapılan egzersizin hem anne adayı hem de bebekte oluşturabileceği potansiyel zararların önlenmesi için yapılan aktivitenin tipi, şiddeti ve süresinin bilinçli bir şekilde planlanması gerekir. Ayrıca hamilelik haftası da aktivite seçiminde bir ölçüt olmalı, önerilen egzersiz reçeteleri ılımlı hazırlanmalıdır. Hamilelere egzersiz reçetelendirmesi yapılırken, kadının gebelik öncesi egzersiz alışkanlığı göz önüne alınmalı, aerobik egzersiz ile birlikte hafif şiddette kuvvet antrenmanları verilmelidir. Düşme, abdominal travma riski içeren aktivitelerden kaçınılmalı, hamilelerin aşırı yorulması önlenmelidir. Buna göre sağlıklı hamilelerin haftanın mümkünse her günü, değilse çoğu gününde, en az yarım saat orta şiddette egzersiz yapması önerilmektedir. Germe egzersizleri, normal hızda yürüyüş ve hamile pilatesi tüm kadınlara tavsiye edilebilir.

Hamilelikte egzersizin potansiyel yararları şunlardır:
• Dolaşım ve sindirim işlevlerini düzenler,
• Annenin kilo kontrolünü sağlar,
• Dayanıklılık ve kuvvetin artırılmasına yardımcı olur,
• Doğum için gereken kas aktivitesini destekler,
• Egzersiz, sosyal etkileşimin sağlanması, sosyal ve psikolojik açıdan iyilik hissinin artırılmasına katkıda bulunur,
• Doğum sırasındaki olası sorunların azaltılmasını sağlar,
• Doğumu kısaltmaya yönelik potansiyelin geliştirilmesine yardımcı olur,
• Gebelik diyabeti (şeker) olasılığının önlenmesinde önemlidir,
• Doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır.

Seyyide Elbeyli Koç

Seyyide Elbeyli Koç, Hatay’lı bir kadın girişimcidir. Başarılı bir okul hayatının ardından, önce Elektrik-Elektronik Mühendisliği, sonra ise İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi almıştır. Ardından, pedagojik formasyon eğitimini tamamlamıştır. Bir süre mühendislik ve öğretmenlik yapmıştır. Spor faaliyetlerine devam ederken; girişimci ruhuna daha fazla engel olamayarak spor alanında kendi işini yapmaya karar vermiştir.