En Eğlenceli Dans: Zumba

Zumba, 1990’larda dansçı ve koreograf Alberto “Beto” Perez tarafından Kolombiya’da ortaya çıkarılan, dünya çapındaki en yaygın dans fitness programıdır.  Latin dansından ve müziğinden ilham alan zumba, rutinlerinde cumbia, merengue, salsa, reggaeton, mambo, rumba, flamenko ve hip hop gibi çeşitli stiller kullanır. Müzik seçimleri, vücudu tonlamak ve şekillendirmek için hem hızlı hem de yavaş ritimleri içerir. Bireysel olarak yapılabileceği gibi grup egzersizleri şeklinde de yapılabilir.

Eğlenerek dans eşliğinde egzersiz yapmayı mümkün kılan zumba, spora mesafeli kişiler için de sporu keyifli bir hale getirir. Grup olarak yapıldığında bir sosyalleşme alanı yaratarak diğer insanlarla uyumlu çalışmayı geliştirir.

Vücudumuz; yaşımız ve sağlık durumumuza göre belli nabız aralıklarında bir süre antrenmana devam ettiğimizde yağ yakımı gerçekleştirebilir. Ve bu süre içinde; nabzımız belli süre yüksek belli süre daha düşük tempoda egzersize devam ettiğimizde en iyi yağ yakımını gerçekleştirir. Zumba bu bahsettiğimiz yağ yakımını en iyi destekleyen egzersizlerden biridir. Zumba esnasında su kaybedeceğiniz için öncesinde ve sonrasında bol bol su tüketmelisiniz.

Zumba, tüm vücudunuzu çalıştırarak her kas grubunu, özellikle sırtınızı ve karın bölgenizi etkilemeye yardımcı olur. Dans hareketleri aynı zamanda duruş, denge ve esnekliği artırabilir. Ayrıca stresten uzaklaştırır, motivasyonunuzu yükseltir ve fit olmanızı sağlar.

Zumba, hızlı tempolu bir egzersiz türüdür. Zumba dansları kalorileri çok hızlı yakar; bir ay içinde ne kadar zumba egzersizi yaptığınıza bağlı olarak, önemli miktarda kilo vermenize yardımcı olabilir. Zumba egzersizlerinin yanı sıra uygun bir diyet programı da uygularsanız daha etkili sonuç alabilirsiniz.  Zumba egzersizleriyle bir ayda ne kadar kilo verebileceğiniz beslenme programınıza, zumba egzersiz sıklığına ve metabolizmanıza bağlı olarak değişebilir. Ancak zumba yaparken sağlıklı beslenmeniz ve kas kütlesini kaybetmeden kilo vermeye dikkat etmeniz önerilir. Aynı zamanda tüm spor egzersizlerinde olduğu gibi zumbaya başlamadan önce de doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Seyyide Elbeyli Koç

Seyyide Elbeyli Koç, Hatay’lı bir kadın girişimcidir. Başarılı bir okul hayatının ardından, önce Elektrik-Elektronik Mühendisliği, sonra ise İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi almıştır. Ardından, pedagojik formasyon eğitimini tamamlamıştır. Bir süre mühendislik ve öğretmenlik yapmıştır. Spor faaliyetlerine devam ederken; girişimci ruhuna daha fazla engel olamayarak spor alanında kendi işini yapmaya karar vermiştir.