Bayramda Nasıl Beslenmeliyiz?

Ramazan ayında bir ay boyunca oruç tutulduğundan dolayı bayramda normal beslenme düzenize geçtiğimizde yemek miktarlarımız farkında olmadan artabilir, sofrada olan her besin tadına bakma arzusu ile tıka basa doyma, mide yanmaları, bağırsak problemleri ve hızlı kilo artışları ile karşımıza gelebilir. Bayramın en güzel yanı birçok kişinin ailesini ziyarete etmesi ve bayram sofralarında en güzel yiyecekleri tüketmesidir.

Bayramdan özellikle ramazandan çıkmışken ikram edilen yiyeceklere “hayır” demek hepimiz için zor. Ancak “battı balık yan gider” gibi bir düşünce ya da bayramda sınırsız yiyelim sonra toplarız gibi bir düşünce ile hazımsızlık sorunları ve adaptasyonda sürecini sağlamak sizleri zorlayabilir.

Ramazan Bayramı İçin Beslenme Önerileri

  • Besinleri iyi çiğnemelisiniz, yavaş yavaş ve azar azar besinleri tüketmelisiniz.
  • Zayıflama programı uyguluyorsanız diyetisyeniniz ile konuşmalı, sağlıklı beslenmek açısından ise her gittiğiniz yerde tatlı ve çikolata yemek yerine sıklığını ve porsiyonunu azaltmalısınız. Yarım porsiyonlar, ucundan ufak tadımlar yapılabilir.
  • Bayram sofralarında ortadan atıştırmak yerine kendi tabağınıza alıp o besinleri bitirmeye çalışın, ne kadar besin tükettiğinizi görmüş olmak göz doygunluğunuzu da sağlamış olacaktır.
  • Akşam yemeğinde çok yağlı besinler tercih etmemeli, porsiyon ölçülerine dikkat etmeli ve akşam yemeklerini erken saatlerde yemeye çalışmalısınız.
  • Bayram nedeniyle, çay, kahve, soda, meşrubat gibi normal günden fazla tüketilen sıvıların yanında, su tüketimini dengelemeyi hatırlamak da faydalı olacaktır.  Aşırı miktarlarda çay, kahve tüketimi olduğunda çarpıntı, kalp ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabilmektedir.
  • Sindirim açısından günde 1 fincan kahve, 1 fincan yeşil çay, 1 şişe maden suyu tüketmek yardımcı olacaktır.
  • Ziyaretlere yürüyerek gidebilir, asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz.
  • Bayramda alınan enerjiyle, harcanan enerji dengesini kurmak için en azından yürüyüş ve spor aktiviteleri için fırsat oluşturulmalıdır.

İyi bayramlar…

Seyyide Elbeyli Koç

Seyyide Elbeyli Koç, Hatay’lı bir kadın girişimcidir. Başarılı bir okul hayatının ardından, önce Elektrik-Elektronik Mühendisliği, sonra ise İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi almıştır. Ardından, pedagojik formasyon eğitimini tamamlamıştır. Bir süre mühendislik ve öğretmenlik yapmıştır. Spor faaliyetlerine devam ederken; girişimci ruhuna daha fazla engel olamayarak spor alanında kendi işini yapmaya karar vermiştir.